Kancelaria Prawna Praxi Lex Wrocław
Prawnik Prawo Spadkowe
Dobry prawnik od spadków - Adwokat spadkowy Wrocław / Oleśnica / Częstochowa
Spadkobranie kojarzy się z powszechnie ze wzbogaceniem osoby dziedziczącej po zmarłym, w następstwie nabycia przez nią określonych składników majątku. Niemniej jednak, z uwagi na łatwość zaciągania zobowiązań (kredytów, pożyczek itp), z dziedziczeniem może się łączyć szereg niebezpieczeństw. Dodatkowo bardzo często nabycie spadku powoduje konieczność dokonania rozliczeń spadkowych. Dlatego w sprawach spadkowych warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, bowiem w wielu przypadkach może chodzić o bardzo istotne interesy spadkobiercy i jego rodziny, np. długi spadkowe, zachowek, nabycie nieruchomości, podział spadku, a ze złożonością tych zagadnień poradzi sobie wyłącznie dobry prawnik od spadków.
Adwokat spadek za granicą
Kancelaria Adwokacka Praxi Lex Wrocław udziela pomocy prawnej w sprawach spadkowych na rzecz spadkobierców mieszkających za granicą, którzy uporządkować sprawy związane z majątkiem spadkowym w Polsce, a z uwagi na odległość nie są w stanie działać osobiście. Spotkania z prawnikiem spadkowym są realizowane stacjonarnie w siedzibie Kancelarii lub zdalnie on line, w zależności od charakteru sprawy i życzenia Klienta. Zlecenie prawnikowi wyspecjalizowanemu w prawie spadkowym prowadzenia sprawy jest rozwiązaniem tańszym i korzystniejszym, niż osobiste i wielokrotne przyjazdy do kraju. Na konsultacje z adwokatem/radcą prawnym wyspecjalizowanym w prawie spadkowym można się umówić telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz kontaktowy, natomiast na spotkanie w Kancelarii należy przygotować dokumenty związane ze sprawą spadkową, np. akt zgonu spadkodawcy, wykaz inwentarza itp.
Prawnik Prawo spadkowe
Jak potwierdzić prawo do spadku?
Nabycie spadku może nastąpić przed sądem (w drodze postępowania o stwierdzenie nabycia spadku), albo przed notariuszem (sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia).
Aby uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia, przed notariuszem musza stawić się wszyscy spadkobiercy ustawowi; w dodatku muszą być zgodni w sprawach dziedziczenia.
W przeciwnym razie, tzn. gdy istnieje spór między spadkobiercami, pozostaje potwierdzenie praw do spadku przed sądem w formie postanowienia o stwierdzeniu o nabyciu spadku. Droga sądowa jest również konieczna w sytuacji, kiedy podstawą do stwierdzenia praw do spadku jest testament szczególny (ustny, podróżny, wojskowy).
.
Dobry prawnik od spadków
Nasi adwokaci/radcy prawni specjalizujący się w prawie spadkowym, w ramach tego obszaru praktyki świadczą pomoc m.in. w zakresie następujących zagadnień:
1. Postępowania o stwierdzenie nabycia spadku
- stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy/testamentu,
- przyjęcie/odrzucenie spadku,
- zmiana/uchylenie postanowienia o nabyciu spadku,
- uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia,
- obliczanie udziałów spadkobierców.
2. Roszczenia o zachowek
- obliczanie wysokości zachowku,
- dochodzenie roszczeń o zachowek,
- dochodzenie zachowku.
3. Długi spadkowe
- odpowiedzialność za długi spadkowe do chwili przyjęcia spadku i po przyjęciu spadku,
- przyjęcie spadku wprost a przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza,
- odpowiedzialność współspadkobierców i wzajemne rozliczenia,
sporządzenie wykazu inwentarza.
4. Dział spadku
Po uzyskaniu sądowego postanowienia stwierdzeniu nabycia spadku lub poświadczenia dziedziczenia przez notariusza konieczne jest dokonanie działu spadku pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Spadkobierca może rozporządzać swoim ułamkowym udziałem, ustalonym w ww. dokumentach, ale nie konkretnym składnikiem wchodzącym w skład masy spadkowej. Dział spadku pozwala na zniesienie współwłasności oraz przyznanie przynajmniej niektórym spadkobiercom określonych praw i przedmiotów majątkowych, będących częścią spadku.
Dział spadku można przeprowadzić:
– w formie umowy (ugody) zawartej przez wszystkich spadkobierców (w przypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość lub przedsiębiorstwo, umowa musi zostać zawarta przed notariuszem),
– sądownie w postępowaniu działowym – w przypadku konfliktu między spadkobiercami.W przypadku sądowego działu spadku warto skorzystać z pomocy adwokata/radcy prawnego, który będzie bronił interesów klienta. Należy bowiem mieć na uwadze, że w takim postępowaniu to sąd ostatecznie zdecyduje, komu przyznać określone składniki majątku, komu należą się dopłaty, kogo trzeba spłacić itp. W przypadku braku porozumienia sąd może również zarządzić sprzedaż majątku spadkowego przez komornika sądowego i podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży, co jest najmniej korzystną opcją postępowania działowego.
5. Inne sprawy spadkowe:
- zabezpieczenie spadku,
- dziedziczenie gospodarstw rolnych,
- uchylenie się od skutków niedochowania terminu do odrzucenia spadku,
- wykonanie zapisów i poleceń,
- uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia.
Adwokat lub radca prawny, specjalista w sprawach spadkowych, udzieli porady prawnej w kwestiach dotyczących prawa spadkowego, jak również, jeśli zajdzie taka potrzeba, wystąpi w charakterze pełnomocnika w procesach spadkowych przed sądem. Naszymi klientami są zarówno spadkobiercy, uprawnieni do zachowku, obdarowani, wierzyciele spadkowi, jak i potencjalni spadkodawcy, którym doradzamy w kwestiach regulacji spraw osobistych i majątkowych na wypadek śmierci.
Dane kontaktowe:
Kancelaria Prawna Praxi Lex
Plac Wolności 11
50-071 Wrocław
tel. +48 517988923
e-mail: kontakt@praxilex.pl