Czy droga i parking to budowle wymagające pozwolenia na budowę? Kiedy dojazd na posesje, usprawnienie komunikacyjne pomiędzy działkami i utwardzenie miejsc postojowych nie będą wymagać ani zgłoszenia ani pozwolenia na budowę?

 

city, car, vehicle-1284508.jpg

Rosnące ceny mieszkań to czynnik, który skłania do budowy własnego domu. Jedną z kwestii, z jaką może zmagać się inwestor w trakcie procesu budowlanego, może być konieczność uzyskania zezwolenia w związku z wykonaniem dojazdu do domu. Które z tych przedsięwzięć będą zatem wymagać uzyskania pozwolenia na budowę a które jedynie zgłoszenia???

Zgodnie z art. 4 pkt 2 ustawy z 21.03.1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2068), droga stanowi budowlę wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiącą całość techniczno-użytkową, przeznaczoną do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowaną w pasie drogowym. Przez wymienione w art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane pojęcie drogi należy rozumieć nie tylko drogi publiczne, ale wszystkie inne, stanowiące wytyczoną trasę wyposażoną w urządzenia techniczne, dostosowaną do ruchu środków transportu. Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202), budowa drogi wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
W wyroku NSA z 3 lipca 2018 r., II OSK 3030/17, wykonanie odcinka drogi pomiędzy własnymi działkami rolnymi poprzez utwardzenie jej tłuczniem nie zakwalifikowano jako budowy ulicy, pomimo że doprowadziły do powstania drogi w potocznym rozumieniu. W ocenie Sądu wysypanie kruszywa na nawierzchnię gruntu nie stanowi prac budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Wykonane prace zakwalifikowano jako roboty usprawniające korzystanie z własnych działek zgodnie z ich przeznaczeniem.
Podobnie w wyroku WSA w Gdańsku z 8 listopada 2008 r., II SA/Gd 107/06, wskazano, że budowla taka, jak plac postojowy czy parking nie powstaje poprzez samo wykorzystanie określonego terenu na postój samochodów, lecz po zbudowaniu trwałej nawierzchni z innymi urządzeniami infrastruktury odpowiadającymi wymogom, określonym w warunkach technicznych. Realizacja przedmiotowych miejsc postojowych, polegająca na wysypaniu terenu szlaką i ułożeniu krawężników w miejscach oddzielających poszczególne miejsca postojowe, nie była wykonywaniem robót budowlanych, a w konsekwencji nie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę.

Prowadzimy kompleksowe usługi z zakresu prawa budowlanego dla inwestorów prywatnych i publicznych, deweloperów, wykonawców i podwykonawców budowlanych, dostawców materiałów. Reprezentujemy ww. podmioty przed organami administracji achitektoniczno- budowlanej oraz organami nadzoru budowlanego. Zapewniamy wsparcie w zakresie kwestii dotyczących przepisów, jakie niesie prawo budowlane oraz zagadnień prawnych nieruchomości. Skontaktuj się z nami https://praxilex.pl/kancelaria-prawna-wroclaw-kontakt/  oraz dowiedz się więcej o naszych usługach z prawa budowlanego https://praxilex.pl/prawnik-prawo-budowlane-kancelaria-prawa-budowlanego/

 

 

Dodaj komentarz