You are currently viewing Prospekt informacyjny dewelopera według nowych przepisów – nowy wzór prospektu obowiązujący od dnia 24 września 2023 r.

Prospekt informacyjny dewelopera według nowych przepisów – nowy wzór prospektu obowiązujący od dnia 24 września 2023 r.

Prospekt informacyjny dewelopera nowy wzór 2023 r.: Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 24 sierpnia 2023 r., poz. 1688) wprowadziła nowe regulacje, które mają zasadniczo na celu uproszczenie i przyspieszenie procedur planistycznych. Przepisy te z dniem 24 września 2023 r. wprowadziły m.in. zmiany w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym z dnia 20 maja 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1177 ze zm.), głównie w zakresie treści umowy deweloperskiej, innych umów przenoszących własność i prospektu informacyjnego. Od tej daty obowiązuje nowy wzór prospektu deweloperskiego, zamieszczony w załączniku do ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 24 sierpnia 2023 r., poz. 1688) oraz oraz załączniku do ustawy z dnia 20 maja 2021 r.o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1177) – tzw. ustawy deweloperskiej.

Zmiany obejmują głównie III część prospektu informacyjnego, w zakresie informacji dotyczących nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego.

Obowiązek sporządzenia prospektu informacyjnego

Zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy, deweloper, który rozpoczyna sprzedaż, ma obowiązek sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danego przedsięwzięcia deweloperskiego. W przypadku wyodrębnienia z przedsięwzięcia deweloperskiego zadania inwestycyjnego prospekt informacyjny sporządza się dla zadania inwestycyjnego (art. 20).

Obowiązek doręczenia prospektu informacyjnego wraz z załącznikami

Deweloper przed zawarciem umowy deweloperskiej, umowy, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5, lub poprzedzającej te umowy umowy rezerwacyjnej, o której mowa w art. 29 ust. 2, doręcza osobie zainteresowanej zawarciem umowy prospekt informacyjny wraz z załącznikami.

Prospekt informacyjny wraz z załącznikami deweloper doręcza nieodpłatnie na trwałym nośniku. W przypadku doręczenia prospektu informacyjnego wraz z załącznikami wyłącznie na trwałym nośniku innym niż papier deweloper jest obowiązany, na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej, umowy, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5, lub poprzedzającej te umowy umowy rezerwacyjnej, o której mowa w art. 29 ust. 2, do udostępnienia prospektu informacyjnego wraz z załącznikami na papierze w lokalu przedsiębiorstwa (art. 21).

Informacja o zmianie prospektu informacyjnego

Natomiast zgodnie z art. 22 ustawy, w przypadku zmiany danych lub informacji zawartych w prospekcie informacyjnym lub jego załącznikach informację o zmianie doręcza się w formie, w jakiej został doręczony prospekt informacyjny wraz z załącznikami, w postaci:

  1. aneksu do prospektu informacyjnego lub zmiany załącznika, w których są określone aktualne dane i informacje, albo
  2. nowego prospektu informacyjnego lub nowego załącznika, w których zmiana jest wskazana w sposób umożliwiający jej zidentyfikowanie, w szczególności przez zamieszczenie stosownych przypisów.

Prospekt informacyjny dewelopera – na czym polegają zmiany wprowadzone ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – krótkie omówienie

Zmiany dotyczą części III prospektu zatytułowanej INFORMACJE DOTYCZĄCE NIERUCHOMOŚCI I PRZEDSIĘWZIĘCIA DEWELOPERSKIEGO.

  1. W nowym prospekcie ustawodawca nakazuje szczegółowe wyodrębnienie aktów planowania przestrzennego oraz innych prawnych aktów obowiązujących na obszarze objętym projektem, takich jak plan ogólny gminy, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, lokalne plany obudowy, wskazując przy tym ich numery, daty, a także organy wydające oraz miejsce publikacji (co ma ułatwić przyszłym nabywcom zapoznanie się z zawartością przywołanych dokumentów). Przypomnijmy, że wcześniejsza wersja prospektu zamiast planu ogólnego gminy wymagała jedynie wskazania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
  2. Należy również szczegółowo opisać postanowienia obowiązującego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla obszaru objętego projektem, takich jak przeznaczenie terenu, maksymalna intensywność zabudowy, nadziemna intensywność zabudowy, powierzchnia zabudowy, wysokość zabudowy, liczba miejsc parkingowych itp. We wcześniejszej wersji nie wymagano podania informacji takich jak intensywność zabudowy, nadziemna intensywność zabudowy, powierzchnia zabudowy, ograniczając się jedynie do informacji o maksymalnej i minimalnej intensywności zabudowy.
  3. W prospekcie należy teraz podać dane dotyczące obowiązującego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla działek znajdujących się w odległości do 100 m od granicy obszaru projektu, tj. przeznaczenie terenu, maksymalna intensywność zabudowy, maksymalna i minimalna nadziemna intensywność zabudowy, maksymalna powierzchnia zabudowy, maksymalna wysokość zabudowy, minimalny udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej i minimalna liczba miejsc do parkowania.
  4. W rubryce dotyczącej ustaleń decyzji o warunkach zabudowy albo decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla terenu objętego przedsięwzięciem deweloperskim lub zadaniem inwestycyjnym w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy podać dane dotyczące minimalnego udziału procentowego powierzchni biologicznej czynnej, nadziemnej intensywności zabudowy oraz wysokości zabudowy, w przeciwieństwie do wcześniejszej wersji, która nie wymagała podawania tych danych.
  5. Aktualny prospekt musi zawierać informacje dotyczące przewidywanych inwestycji w promieniu 1 km od obszaru objętego przedsięwzięciem deweloperskim lub inwestycyjnym, zawarte w wszelkich aktach administracji publicznej, takich jak plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego, decyzje dotyczące warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, decyzje dotyczące warunków środowiskowych itp. Aktualna wersja prospektu nie wymaga, w przeciwieństwie do poprzedniej, podawania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
  6. W stosunku do przedsięwzięcia deweloperskiego należy również podać takie informacje jak:
    • Czy jest pozwolenie na budowę, czy jest ono ostateczne i czy zostało zaskarżone,
    • Data uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku
    • Planowany termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych,
    • Opis przedsięwzięcia itp.
  7. Wymagane jest również opisanie warunków odstąpienia od umowy deweloperskiej, z powołaniem odpowiednich przepisów ustawy deweloperskiej.
  8. Należy również zwrócić uwagę, w kontekście zmian wzoru prospektu informacyjnego, na kwestię Rachunków powierniczych prowadzonych przez SKOK. Zgodnie ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym mieszkaniowe rachunki powiernicze będą mogły być zakładane i prowadzone także przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. UWAGA: Powyższa zmiana nie dotyczy prospektów sporządzonych lub doręczonych przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. 24 września 2023 roku, wobec czego zastosowanie będą mieć przepisy dotychczasowe.

Dodaj komentarz