Sieć 5G – montaż nadajników na budynkach mieszkalnych w świetle przepisów prawa budowlanego. Przystosowanie masztów antenowych telefonii komórkowej do sieci 5G na budynku mieszkalnym wspólnoty mieszkaniowej a zdrowie mieszkańców.

Czy wspólnota mieszkaniowa może żądać od operatora sieci komórkowej dokumentów potwierdzających, że ta modernizacja nie ma wpływu na zdrowie mieszkańców??

Pomimo wielu badań w przedmiocie oddziaływania fal elektromagnetycznych na człowieka, w szczególności ryzyka zachorowalności na różnego rodzaju choroby wskutek zwiększonego narażenia na pole elektromagnetyczne, to nie udało się dowieść wzrostu tego ryzyka.

W procesie inwestycyjnym związanym z rozbudową stacji bazowej telefonii komórkowej, inwestor winien przygotować dokumentację środowiskową i taką dokumentację powinna zażądać wspólnota.

Anteny stosowane w rozwiązaniach telefonii komórkowej zwykle umieszcza się na konstrukcji wsporczej w trzech zestawach. Każdy zestaw odpowiada za pokrycie zasięgiem sektora o kącie ok. 120° (anteny sektorowe) w ściśle określonym kierunku, zwanym azymutem. Anteny sektorowe, ze względu na potrzebę pokrycia sygnałem większego obszaru, głównie w niewielkiej odległości od powierzchni ziemi, są w nieznacznym stopniu odchylane od pionu i kierowane w stronę powierzchni ziemi, czyli tam, gdzie przebywają użytkownicy.

Rozkład pola elektromagnetycznego (charakterystyka promieniowania anteny) to zamknięta powierzchnia, w ogólnym przypadku złożona z kilku powłok różnej postaci, przy czym odległość punktów tej powierzchni od środka układu współrzędnych obrazuje przestrzenny rozkład natężenia pola elektrycznego lub gęstości mocy (charakterystyka promieniowania mocy) w obszarze pola dalekiego, odniesiony względem wartości maksymalnej.

Dokumentacja środowiskowa

Podstawowym dokumentem środowiskowym jaki trzeba opracować przy budowie stacji bazowej telefonii komórkowej, bezprzewodowej transmisji danych jest kwalifikacja przedsięwzięcia.

Dodatkowym dokumentem, spotykanym w procesie inwestycyjnym, jest analiza środowiskowa, która, poza elementami zawartymi w kwalifikacji, zawiera analizę rzeczywistego, obliczeniowego rozkładu pola promieniowania elektromagnetycznego o gęstości mocy większej niż 10 W/m2, a nie hipotetycznej osi wiązki głównej ( w zakresie częstotliwości od 2 GHz do 300 GHz maksymalny dozwolony w Polsce poziom gęstości mocy wynosi 10 W/m ).

Na zakończenie należy stwierdzić, że instalowanie urządzeń i instalacji, które emitują do środowiska fale elektromagnetyczne stanowi, co do zasady, rozbudowę stacji bazowej telefonii komórkowej wymagającą uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (wyr. NSA z 20.3.2019 r., II OSK 1161/17 ).

Dodaj komentarz